15 deputetë e LDK-së në legjislaturën e re të Kuvendit të Kosovës

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, sot ka çertifikuar rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 14 shkurtit.

Nga certifikimi i këtyre rezultateve, Vetëvendosje ka 50,28 përqind apo 438 mijë e 335 vota, PDK 148,285 vota apo 17%, LDK ka 110,985 apo 12,73%, ka bërë të ditur KQZ-ja, përcjell LAJME365.

Lidhja Demokratike e Kosovës ka arritur ti marr 12 deputetë në legjislaturën e re të  Kuvendit tk Kosovës.

Më i votuari nga LDK-ja është kandidati për Kryeministër Avdullah Hoti me 69.648 ota, i ndjekur nga Kujtim Shala me 32.703 vota.

Në pesëshën më të votuar gjenden edhe Lumir Abdixhiku me 25.267 vota, Anton Quni me 14.850 vota dhe Armend Zemaj me 13.800 vota./lajme365.com

Më posht e gjeni listën me 12 deputetët e ardhëshëm të LDK-së në Kuvendin e Kosovës: