300 njerëz vdiqën në Iran duke pirë metanol, pasi besuan se kuron koronavirusin

Numri i vdekjeve nga helmimi me alkool në Iran është rritur në 300 pasi njerëzit filluan të konsumojnë metanol për shkak të një zëri që alkooli me provë të lartë mund të kuronte koronavirusin, shkruan DailyMail.

Mediat iraniane raportojnë se më shumë se 1.000 janë sëmurë deri më tani duke gllabëruar metanolin në të gjithë Republikën Islamike, ku pirja e alkoolit është e ndaluar dhe ku ata që mbështeten tek transportuesit.

Kjo vjen ndërsa Teherani njoftoi 144 vdekje të reja nga koronavirusi të premten, duke e çuar numrin e vdekjeve të tij në 2.378, dhe 2,926 raste të reja të konfirmuara, me një total prej më shumë se 32.300 të infektuar.

Ka pasur një mori mjetesh juridike të rreme që përhapen nëpër mediat sociale në Iran, ku njerëzit mbeten thellësisht dyshues ndaj qeverisë pasi ai minimizoi krizën për disa ditë përpara se të mposhtte vendin.