Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë me dije që në 24 orët e fundit 185 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, duke shënuar kështu një rënie nga dita e djeshme.

Mësohet se 6 qytetarë nuk kanë arritur të fitojnë betejën me virusin, ndërkohë që janë kryer 1.281 testime.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 348 qytetarë, duke e çuar numrin e tyre në 34,996 që prej fillimit të epidemisë.

Në 4 spitalet Covid në vend po trajtohen 274 pacientë, prej të cilëve 28 në terapi intensive dhe 7 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (04 Janar 2021)

Raste të reja ditore 185

Të shëruar në 24 orë 348

Të shtruar në spitale 274

Humbje jete në 24 orë 6

Testime ditore 1,281

Testime totale 269,383

Raste pozitive 59,623

Raste të shëruara 34,996

Raste Aktive 23,428

Humbje jete 1199

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 13577

Fier 1668

Shkodër 1315

Durrës 1187

Vlorë 942

Korçë 946

Lezhë 901

Elbasan 874

Berat 770

Gjirokastër 490

Kukës 396

Dibër 362