AAK nuk e përkrah mocionin e LVV-së për rrëzimin e qeverisë

Lëvizja Vetëvendosje gjatë ditës së sotme ka njoftuar se ka nisur mbledhjen e nënshkrimeve për rrëzimin e Qeverisë Hoti.

AAK-ja e cila është #pPartner i koalicionit Qeverisës nuk pritet ta përkrahë mocioni për rrëzimin e qeverisë Hoti.

Madje në këtë parti nuk besojnë se Lëvizja Vetëvendosje do t’i sigurojë votat për rrëzim të qeverisë aktuale.

Deputeti i AAK-së, Rasim Selmanaj ka thënë se koalicioni qeverisës është duke funksionuar mirë, dhe se nuk beson që Lëvizja Vetëvendosje do t’i sigurojë votat për rrëzim të qeverisë Hoti.

I pyetur se a do votojnë pro këtij mocioni të mosbesimit për shkak të përçarjeve të fundit për dialogun në mes të AAK dhe LDK-së, Selmanaj tha se si AAK e kanë në traditë që marrëveshjet me partitë e koalicionit t’i respektojnë deri në fund.

“Gjithmonë opozita e ka si detyrë jo vetëm me kritikua qeverinë por edhe me mund me rrëzua është demokratike, por që ne si koalicion jemi duke funksionuar mirë, ndërsa Vetëvendosje e ka të drejtën e vetë….Unë mendoj që jo sepse qeveria është duke funksionuar normal….Jo në traditën e Aleancës ne kur mbërrijmë marrëveshje atë e respektojmë deri në fund vetëm nëse partnerët nuk e respektojnë marrëveshjen është çështje tjetër por ne si parti i rrimë deri në fund marrëveshjes”, tha ai për KosovaPress.

Tutje ai tha se presin që Lidhja Demokratike e Kosovës të reflektojë karshi shqetësimeve të këtij subjekti politik.

“Ato që ne i kemi shprehur si shqetësime nga ne dhe kryetari jonë normal që kemi të drejtë, dhe presim që me reflektua në proceset përpara dhe jemi të bindur se do ndodh ashtu”, tha Selmanaj.

Gjatë ditës së sotme Lëvizja Vetëvendosje ka nisur mbledhjen e nënshkrimeve për mocioni e mosbesimit për qeverinë Hoti.

Tags: , , ,