“Aromë lufte”, 3 mijë ushtarë amerikanë dërgohen në Lindjen e Mesme

Ushtarët janë nisur nga bazat amerikane për të mbërritur në Kuvajt, ku do i bashkohen 750 ushtarëve të tjerë që ndodhen tashmë aty.

Vrasja e Qassem Soleimani, truri i ushtrisë iraniane, ka tensionuar situatën deri në atë nivel sa shumë ekspertë nuk e përjashtojnë mundësinë e një lufte.

Irani kërcënon me përgjigje të ashpër, ndërkohë që SHBA shprehet po kaq e gatshme për t’u përballur me çdo kërcënim.

Por nuk janë vetëm amerikanët që po lëvizin drejt zonës së nxehtë, edhe Londra ka njoftuar se do të dërgojë dy luftanije në rajon. Zyrtarët britanikë kanë deklaruar se anijet po dërgohen për të ruajtur anijet tregtare dhe qytetarët britanikë që udhëtojnë nëpërmjet Gjirit Persik.

Londra deklaroi një ditë më parë se çdo përshkallëzim i situatës në rajon është kundër çdo interesi të saj. /TCH