Artistët shqiptarë reagojnë pas vdekjes së instrumentistit Shaqir Hoti

Mbrëmjen e djeshme (e shtunë) është ndarë nga jeta instrumentisti i njohur shqiptar, Shaqir Hoti.

Ai ndërroi jetë në moshën 85 vjeçare duke lënë pas një karrierë të bujshme artistike.

Lajmi ndërkaq u bë i ditur nga familjarët e të ndjerit, ndërsa reagimet ishin të menjëhershme nga ata që e njohën nga afër – politikanë e figura të tjera publike.

Shaqir Hoti (Foto: Facebook)

Për vdekjen e Hotit ngushëllime kanë shprehur edhe: Shkurte Fejza, Shyhrete Behluli, Violeta Kajtazi, Ilir Shaqiri, Korab Shaqiri, Motrat Mustafa, Albina Kelmendi e regjisori Blerim Gjoci.

Të njëjtit kanë kujtuar jetën dhe veprimtarinë e të ndjerit, duke shtuar se ka lënë një zbrazëtirë të madhe në artin shqiptar.

Më poshtë ua sjellim postimet e tyre të plota:

 

Korab Shaqiri (Foto: Instagram)

Shyhrete Behluli (Foto: Instagram)

Violeta Kajtazi (Foto: Instagram)

Albina Kelmendi (Foto: Instagram)

Motrat Mustafa (Foto: Instagram)

/Telegrafi/