Daçiq reagon për masat e reciprociteti të vendosura nga Qeveria e Kosovës

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq thotë se autoritetet e Prishtinës kanë ndaluar përsëri tregtinë me masa të reciprocitetit.

Kryediplomati serb i tha TV Pink se situata në Kosovë është çmenduri dhe askush nuk po angazhohet në luftën kundër koronavirusit dhe se masat e reciprocitetit kanë ndaluar tregtinë në autoritetet e Prishtinës.

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar të martën mbrëma se Qeveria e Kosovës ka vendosur të heq taksën për produktet nga Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina dhe të vendosë masa reciprociteti kundër Serbisë.