Der Spiegel: Qytetarët e Kosovës votuan kundër korrupsionit dhe autokracisë

E përditshmja gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një artikull zgjedhjeve në Kosovë.

“Der Spiegel” shkuran për qeverisjen e deritashme të Kosovës të cilën e cilësoi si të korruptuar, ndërsa për Kurtin shkruan se ka ndryshuar çasje sa i përket bashkimit kombëtar “nuk propagandon më një bashkim me Shqipërinë e Madhe si një projekt konkret politik, përkundrazi ai preferon të flasë për “një komb në dy shtete” dhe mundësinë afatgjatë të rritjes së bashku.”

Në Kosovë, fituesi i zgjedhjeve Albin Kurti premton ndryshime rrënjësore. Nëse kjo do të ketë sukses është e pasigurt. Por, për Ballkanin Perëndimor, shpërndarja e autokracisë së korruptuar tashmë është një sinjal i fortë, fillon aritkulli,  i cili vijon si më poshtë: Për dy dekada, Kosova drejtohej pothuajse ekskluzivisht nga ish-kryekomandantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës . Ata janë të korruptuar, kanë dërguar familjet dhe miqtë e tyre klane në poste, dhe dyshohet se kanë kryer krime të rënda lufte. Nën sundimin e tyre, nepotizmi dhe krimi i organizuar lulëzuan, ndërsa shumë u larguan nga vendi përballë varfërisë së hidhur dhe mungesës së perspektivës. Tani në Kosovë, njoftohet një ndryshim i epokës. Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të Dielën fitoi partia e majtë e opozitës Vetëvendosje e ish-liderit studentor Albin Kurti. Ai ndoshta do të jetë kreu tjetër i qeverisë. 44-vjeçari, i cili dikur ishte i burgosur politik në Serbi dhe u keqtrajtua ndërsa ishte në paraburgim, ka qenë një kritik i pamëshirshëm i institucionit politik në atdheun e tij për vite me radhë. Ai gëzon një reputacion të madh në popullatë, sepse konsiderohet i papërkulur dhe i pakorruptueshëm. Dhe ai premton transformimin rrënjësor të Kosovës drejt sundimit të ligjit, qeverisjes së mirë dhe kushteve të përgjegjshme shoqërore të jetesës, shkruan “Der Siepgel”, përcjell rtv21.tv.

Politikanët dhe komentuesit e mediave të pavarura në Kosovë kanë përshëndetur tashmë rezultatin e zgjedhjeve si një “tërmet politik”. Vetë Kurti shkroi në faqen e tij në Facebook: “Qytetarët kanë parandaluar që drama kosovare e një shteti peng të marrë një fund tragjik”.

Në fakt, Vetëvendosje ka qenë prej kohësh forca më e fortë politike në vend. Sidoqoftë, ajo deri më tani ka mbetur e përjashtuar nga pjesëmarrja në pushtet. Jo vetëm që kërcënimi i institucionit politik u kërcënua nga agjenda e reformave të partisë. Përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare në Kosovë e bojkotuan Kurtin si partner bisedor, ndër të tjera, sepse ai konsiderohej problematik.

Vetëvendosje nuk prodhon dhunë më, Kurti nuk propagandon më një bashkim me Shqipërinë e Madhe si një projekt konkret politik, përkundrazi ai preferon të flasë për “një komb në dy shtete” dhe mundësinë afatgjatë të rritjes së bashku. Në të kundërt, përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare në Kosovë kanë kuptuar që “koalicionarët” e luftës në pushtet të e kanë çuar vendin në një rrugë të mbaruar dhe se Vetëvendosje si faktor politik nuk mund të injorohet në planin afatgjatë. Kurti tani do tw përballet me negociata të vështira të koalicionit me partinë e vendit të dytë, Lidhjen Konservatore Demokratike të Kosovës (LDK) të themeluesit të fundvitit 2006, Ibrahim Rugova. Edhe pse kandidatja e lartë e LDK-së, Vjosa Osmani, konsiderohet gjithashtu një politikane me integritet. Por pjesë të partisë së tyre i përkasin madje edhe institucionit të kompromentuar.

Dialogu me Serbinë

Me Kurtin si kryetar i qeverisë, Kosova po përballet me periudha emocionuese. Do të jetë interesante të shihet se si ai krijon administratën shtetërore të pjekur, dëshiron të luftojë korrupsionin dhe dëshiron që vendi i varfëruar të ketë një politikë më të mirë sociale. Ai paraqitet me një vetëvlerësim antikolonial përballë fuqive të huaja, të cilët për mendimin e tij janë shumë të shqetësuar me elitën e korruptuar. Marrëdhënia me Serbinë mund të jetë edhe më e stuhishme se më parë. Kurti kërkon një “dialog civil intra-kosovar mbi dialogun me Serbinë” para se të rifillojnë bisedimet bilaterale. Kurti kundërshton pjesëmarrjen e qeverisë në “Listën Serbe” të kontrolluar nga Beogradi, por ai dëshiron të punojë me politikanë të pavarur serbë. Mbetet të shihet nëse Kurti do të sinjalizojë sulmet e shpeshta ndaj serbëve në Kosovë dhe margjinalizimin e tyre.

Sidoqoftë, zgjedhjet parlamentare të Kosovës të Dielën tashmë kanë pasur një efekt: pas “Revolucionit shumëngjyrësh” në Maqedoni në vitin 2016, ajo dërgon një sinjal tjetër të fortë për të gjithë Ballkanin Perëndimor – dhe gjithashtu në Bashkimin Evropian. Është një sinjal që shumica e votuesve janë të lodhur nga sunduesit e tyre të korruptuar, të cilët për vite me radhë konsiderohen partnerë gjoja të mirë të Brukselit. Në fillim të vitit dhjetëra mijëra dolën në rrugë në Shqipëri, Bosnje-Hercegovinë, Mal të Zi dhe Serbi – pa sukses. Kosova nuk ishte pjesë e kësaj “Pranvere në Ballkan” . Por tani qytetarët e saj thjesht kanë votuar kundër korrupsionit dhe autokracisë.