Dy dekada liri!

Dita e sotme ka shënuar 20 vjetorin çlirimit të Kosovës nga forcat ushtarake dhe paramilitare serbe dhe hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë.

Image may contain: 2 people, crowd and outdoor

Përvjetori i çlirimit të Kosovës është shënuar me ceremoni të shumta të cilat janë zhvilluar gjatë gjithë ditës.

Për nder të kësaj dite të veçantë të Kosovës, atë e kanë vizituar dy nga njerëzit më të veçantë të historisë së saj.

Image may contain: 3 people, people smiling, people standing, suit, wedding and outdoor

Ish Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Klonton ka qëndruar gjatë ditës në Kosovë. Presidenti Klinton u nderua me çmimin “Urdhëri i Lirisë”.

Image may contain: 2 people, people smiling, suit and indoor

Krahas Presidentit Klinton, për të shënuar 20 vjetorin e çlirimit, në Kosovë qëndroi edhe ish Sekretarja e Shtetit, Madeleine Albright.

Image may contain: one or more people and people standing

Me këtë rast, në Kryeqytetin e Kosovës u përurua edhe busti i ish Sekretares, Medelenie Albright.

Image result for busti i albright

Në Komandën e KFOR-it gjithashtu u zhvillua ceremoni ushtarake për nder të 20 vjetorit të hyrjes së trupave të saj në Kosovë.

Image may contain: sky, cloud, tree and outdoor