E çuditshme: Delet formojnë kope në formë rrathësh

Qindra dele kanë shkaktuar habi pasi u panë duke formuar rrathë koncentrikë në një fushë të Anglisë.

Christopher Hogg kishte dalë me biçikletë, kur e pa formën e pazakonshme të kopesë në një fushë në Rottingdean, shkruan Daily Mail, transmeton Gazeta Express.

Babai i një fëmije më vonë i publikoi fotografitë në Facebook, ku komentuesit e përshkruan kopenë me fjalë të ndryshme. “Duket si anije e jashtëtokësorëve”, shkroi dikush.

Në të vërtetë, kafshët i kishin formuar rrathët për shkak të vijave të mbushura me ushqim, të cilat ishin në formë rrathësh koncentrikë.

Burri që i fotografoi delet tha se fillimisht mbeti i habitur, por më pas kuptoi se delet thjesht po hanin ushqim. Kur ua tregoi fotografitë gruas dhe djalit, edhe ata shprehën shumë habi.