E sulmuan me vezë dhe i brohoritën emrin e Thaçit, si shkoi vizita e Kurtit në Skënderaj dhe reagimet për të

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, mbrëmë ka shkuar për fushatë në Komunën e Skënderajt, nën mbrojtjen e Njësisë Speciale e Kosovës. Por, vizita e tij atje nuk është pritur edhe aq mirë dhe ka ngjallur shumë reagime. Banorët e kësaj komune kanë brohoritur “UÇK, UÇK”, “Thaçi, Thaçi”, gjatë kohës sa Kurti po mbante tubim. Express u sjell të gjitha reagimet rreth kësaj vizite.

Albin Kurti dje ka shkuar që të bëj fushatë në qytetin që historikisht e ka përkrahur Partinë Demokratike të Kosovës. Sikurse në vizitën e para dy ditëve në Mitrovicë të Veriut, edhe në Skenderaj ai është pritur me brohorima.

Kurti njihet si kritik i ashpër i ish-presidentit Hashim Thaçi, i cili ka mbështetje të madhe në Drenicë.

Gjatë kohës sa Kurti po mbante tubim elektoral, banorët e kësaj komune kanë brohoritur “UÇK, UÇK”, “Thaçi, Thaçi”.

Përveç brohorimave, banorët e kanë sulmuar Kurtin edhe me vezë.

Si pasojë e këtij presioni, ai është larguar nga tubimi.

Por, para se të largohej ai tha disa fjalë për zgjedhjet e 14 shkurtit.

“Miqve e dashamirëve që keni, farefisit të juaj…që të dilni masivisht në zgjedhje, sepse fitorja kësaj radhe nuk është veç me dalë të parët, se s’ka kush del i pari, na kena me dalë të parët”, ka thënë Kurti në tubimin e mbajtur në Skenderaj.

E vizita e tij në këtë komunë ka ngjallur reagime të shumta.

Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Skënderaj e ka cilësuar si provokim këtë vizitë.

Në reagimin e tyre, të publikuar në ‘Facebook’, ata thonë se vizita e Kurtit me prezencën e Njesitit Special sjellë kujtime të vështira tek qytetarët e Skenderajt.

“Vizitat dhe aktivitetet e Albin Kurtit në këtë formë, janë plotësisht të papranueshme, pasi te qytetarët e Skenderajt dhe Drenicës ngjallin kujtime të kohëve të errëta për Skenderajn dhe Drenicën. Kjo vizitë e blinduar kishte për qëllim provokimin e qytetarëve të Skenderajt dhe viktimizimin e mëtutjeshëm të Albin Kurtit me qëllim të përfitimit elektoral në prag të zgjedhjeve. Vizita e Kurtit sot në Skenderaj u realizua shoqëruar nga njësitë speciale të Policisë së Kosovës, gjë që nuk ndodhi para pak ditësh në veri të Mitrovicës”, thuhet në komunikatën e PDK’së.

Ndër të tjera, PDK në Skenderaj thotë se vizita e tij ka një lloj tendence ta paraqet qytetin të rrezikshëm.

“Tentimi për ta paraqitur Skenderajn si zonë me rrezikshmëri është i kahmotshëm, edhe për kundër se Skenderaj që nga paslufta, bazuar në raportet zyrtare ka qenë dhe vazhdon te jetë zona më e sigurt në Kosovë”, thuhet tutje në komunikatë.

Edhe gazetari Valon Syla e ka cilësuar si provokim këtë vizitë.

Sipas Sylës, ky është një plan i menduar mirë nga kandidati për kryeministër, siç tha, për “mbuluar një rren të vetën të mëhershme, me një konflikt, një tension”.

“Tendenca e Albin Kurtit me provoku tensione në Skenderaj, është manovër elektorale, pas gëzimit të burgosjes të Liderëve të UÇK’së duke i thënë Thaçit, Hashim Shko në Hagë, ai shfaqet në Drenicë, ditën e njohjes nga Izraeli… për të prodhuar lajm konflikti… për ta turbulluar njohjen që vjen nga marrëveshja me SHBA, të cilën ai e kundërshtoi. E njejta i ndodhi edhe në Veri…”, ka shkruar Syla.

Tutje Syla ka thënë se Kurtika kërkuar “viktimizim” pasi për 20 vjet i shau.

“Ai e thirri njësinë speciale për të ikur nga vendi i ngjarjes… derisa Drenica i fishkëllon. Edhe këtë mundohet ta shes në Prishtinë si refuzim nga Drenica… si polarizim edhe i më tejshëm politik’, shkroi Syla në Facebook.

E sipas profesorit Blerim Latifi, incidente të tilla janë të panevojshme.

Profesori Blerim Latifi ka komentuar vizitën e Albin Kurtit në Skenderaj. Kurti u sulmua me vezë në këtë qytet.

“Konsideroj se incidentet e tilla janë krejtësisht të panevojshme. Dihet mirëfilli se në Drenicë nuk ka mbështetje të madhe për Vetëvendosjen. Mbështetja e saj është minimale. Konsideroj se në Drenicë s’ka arsye me pas frikë prej Kurtit, duhet me ja lejuar që ai me bë fushatë kudo që është e mundur”, tha Latifi në Pressing.

“Albin Kurti mundet natë e ditë me shku në Drenicë mirëpo efektet e fushatës së tij në Skenderaj nuk sjellin ndonjë votë esenciale sepse është e ditur si do të votojnë qytetarët e Drenicës dhe Skenderajt në përgjithësi’, shtoi Latifi.

Për vizitën e Kurtit ka reaguar edhe Kryetari i Komunës së Skënderajt, Bekim Jashari. Ai ka thënë se çdokush është i mirëseardhur ta vizitojë komunën e tij dhe se secili ka të drejtë të shprehë bindjet e tij politike.

“Komuna që unë udhëheq, është e të gjithë shqiptarëve që ia duan të mirën vendit, andaj secili nga ta është i lirë dhe i mirëseardhur kurdo dhe pa asnjë brengë. Për këtë kam punuar dhe do të vazhdoj të punoj pa rreshtur”, ka shkruar Jashari.

E pasi Kurti u përzu nga Skënderaj, zyrtarë të Lëvizjes Vetëvendosje kanë filluar të publikojnë fotografi të Kurtit në Prekaz.

Kandidati për deputet nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Hysni Mehani, ka publikuar një fotografi me kreun e këtij subjekti politik, Albin Kurti.

“Përshëndetje nga Prekazi heroik. Vetëvendosje!”, ka qenë mbishkrimi i kësaj fotografie.

Ndërkohë, asamblisti i VV’së, Egzon Azemi i ka quajtur‘mercenarë’ drenicasit që brohoritën kundër Kurtit.

“Pas qetnikve në Mitrovicë edhe disa mercenar në Drenicë po brohorasin kundër Kryeministrit të ardhshëm. Të gjitha këta bashkë në Kosovë janë fare pak. Në Serbi sigurisht janë më shumë’, shkroi Azemi në Facebook./Gazeta Express