EKSKLUZIVE: Si votoi kryesia e LDK-së për kalicionin me AAK dhe NIsma

Burime të Lajme365 bëjnë të ditur se Këshilli i Pëgjithshëm i LDK-së me shumicë absolute të anëtarëve  kanë votuar për koalicionin me AAK, Nisham dhe minoritetet.

Sipas burimeve, 108 janë shprehur për (po), 6 janë shprehur kundër (jo) dhe 10 nuk janë përgjigjur.

Në bazë të kësaj kryetari i LDK-së Isa Mustafa kosnideron se ekziston vullneti i LDK-së për   për marrjen e mandatit mbi bazën e ndjekjes së procedurave kushtetuese, për formimin e Qeverisë në një koalicion të mundshëm me AAK, Nisma -AKR dhe partitë që përfaqësojnë komunitetet joshumicë në Kuvendin e Republikës së Kosovës.

Kryetari i Lidhjes Demokratike të LDK’së, Isa Mustafa, ka thënë se Këshilli i Përgjitshëm i partisë së tij i ka dhënë dritën jeshile për një koalicion me AAK’në e Haradinajt dhe NISMA’n e Fatmir Limajt,