Erdogan kërcënon BE-në: Nëse nuk na ndihmoni me refugjatët, do t’i hapim kufijtë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan deklaroi se vendi i tij nuk ka marrë mbështetjen e domosdoshme të botës, fillimisht të Bashkimit Evropian (BE), lidhur me çështjen e shpërndarjes së barrës rreth pranimit të migrantëve dhe paralajmëroi se Turqia do të detyrohet të hapë kufijtë e saj, shkruan Anadolu Agency (AA) përcjellë Klan Kosova.

Kreu i shtetit turk ka folur në takimin me përfaqësuesit e qytetit të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) në Ankara, ndërsa me këtë rast u përqëndrua në ndodhitë aktuale.

“Do të detyrohemi të hapim kufijtë. A do ta bartim barrën vetë? Nuk kemi marrë mbështetjen e nevojshme nga bota, kryesisht nga Bashkimi Evropian kur bëhet fjalë për ndarjen e barrës në lidhje me migrantët që kemi pritur”, tha Erdogan.

Ai shtoi se vendi i tij synon të vendosë së paku 1 milion sirianë përgjatë kufirit të gjatë 450 kilometra, në një rajon ku do të formohet një zonë e sigurisë.

“Jemi të vendosur të fillojmë formimin e zonës së sigurisë në lindje të Eufratit deri në fund të shtatorit”, tha Erdogan.