Ferrari SF90 Stradale – makina më e shpejtë në botë me tre motorë

Mundësohet nga teknologjia hibride, dhe nga ‘gjumi’ në 100 km/orë i duhen vetëm 2.5 sekonda.

Ferrari ka përgatitur një model të quajtur SF90 Stradale dhe është një model hibrid kur mundësohet nga një motor biturbo V8 4.0 litërsh me 3 motorë, që kur kombinohen prodhojnë 1000 kuaj fuqi, transmeton Telegrafi.

Në Maranello, ata thonë se Stradale është modeli më i fortë dhe më i shpejtë i prodhimit në historinë e gjatë të Ferrarit.

Tani një grup njerëzish kanë vendosur ta provojnë këtë pretendim.

A është Ferrari SF 90 Stradale vërtet makina më e shpejtë në botë e Ferrarit? /Telegrafi/