Hamas paralajmëron bombardime masive të qyteteve izraelite

Brigadat nga ad-Din al-Qassam, krahu i armatosur i lëvizjes palestineze Hamas që kontrollon Rripin e Gazës, njoftuan një valë të re të raketave masive të qyteteve izraelite dhe bazave ushtarake në përgjigje të sulmeve izraelite, njoftoi stacioni radio Sawt Al-Aqsa sot.

“Ne po shpallim fillimin e një përgjigje raketore në shkallë të gjerë ndaj sulmeve ndaj njerëzve tanë në Gaza natën e kaluar dhe agresionit të vazhdueshëm kundër palestinezëve”, thuhet në njoftim.

Anëtarët radikalë të Hamasit deklaruan se ata sulmuan një anije izraelite pranë brigjeve të enklavave palestineze.

Komanda izraelite konfirmoi sulmin në anije, por deklaroi se palestinezët e humbën shënjestrën.

Brigadat nga ad-Din al-Kassam gjithashtu thanë se ata granatuan bazën ajrore Hazerim në jug të Izraelit.

Sulme të ngjashme u kryen nga Saraya al-Quds (Brigada e Jerusalemit), krahu i armatosur i grupit palestinez Xhihadi Islamik.

Palestinezët tani po bombardojnë qytetet izraelite pranë Rripit të Gazës, duke përfshirë Sderot, Ashkelon dhe Bathsheba.

Ka gjithashtu raporte që komandanti i përgjithshëm i grupit militant Saraya Al-Quds, Husam Abu Harbid, i ngarkuar me forcat e rezistencës palestineze në veri të Gazës, u vra në një sulm ajror izraelit në enklavë.