BE iu bën thirrje Kosovës dhe Serbisë që të bashkëpunojnë për vaksinat kundër Covid-19

Bashkimi Evropian (BE) u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të bashkëpunojnë në vaksinimin e popullatës kundër koronavirusit. Peter Stano, zëdhënësi i BE, konfirmoi se institucionet e Brukselit po monitorojnë dhe hetojnë ngjarjet në lidhje me shpërndarjen e vaksinës kundër COVID-19.

“Autoritetet në Serbi dhe Kosovë duhet të punojnë ngushtë së bashku në përputhje me marrëveshjet përkatëse mbi dialogun mbi lëvizjen e mallrave dhe çertifikimin e mallrave farmaceutikë,” tha Stano në një përgjigje me shkrim për mediat.

Pretendimet e zëdhënësit të Brukselit vijnë pas konfirmimit se Beogradi zyrtar, më 25 dhjetor, shpërndau vaksina kundër virusit corona në veri të Kosovës.

Kjo provokoi reagimin e autoriteteve të Prishtinës dhe qeveria e Kosovës njoftoi se nuk kishte të dhëna që vaksinat kundër virusit korona hynë në veri të Kosovës nga Serbia përmes rrugëve zyrtare.

“Nëse këto vaksina hyjnë në Kosovë përmes rrugëve ilegale, atëherë institucionet e Kosovës do të marrin masat e nevojshme ligjore kundër personave të përfshirë në këtë aktivitet të paligjshëm, trafikim të drogave”, thuhet në reagimin e Qeverisë së Kosovës.

Edhe pas kësaj, në konferencën e fundit për shtyp vitin e kaluar, Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se Serbia do të vazhdojë të kujdeset për njerëzit e saj në Kosovë, dhe tha se Serbia nuk rrezikon askënd duke dërguar një dozë të vaksinave në veri të Kosovës.

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti pati një bisedë telefonike me Komisionerin e Zgjerimit të BE Oliver Varhelyi më 28 dhjetor, kur të dy, sipas Hoti, “shprehën shqetësim” lidhur me hyrjen e paligjshme të vaksinës së koronavirusit në Kosovë “, pa procedurë të duhur. Import ose dhurim të barnave, origjina e së cilës nuk dihet “.

Sidoqoftë, deri më tani nuk ka pasur asnjë konfirmim nga kabineti i Varhely rreth pretendimeve të Kryeministrit të Kosovës dhe vlerësimeve që ai i bëri publikut në emër të Komisionerit Evropian.

Ana Pisonero, një zëdhënëse e Komisionit Evropian, vetëm konfirmoi në një përgjigje për Radio Evropa e Lire se të dy kishin diskutuar “zhvillimet pandemike”.

“Komisioneri Varhelyi informoi Kryeministrin Hoti për punën e vazhdueshme të Komisionit për të siguruar që vaksinat kundër COVID-19 të mbërrijnë shpejt në Ballkanin Perëndimor, përfshirë Kosovën,” i tha Pisonero Radios Evropa e Lirë