Këta janë 8 kandidatët e AAK-së që kanë fituar mandatin e deputetit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, sot ka çertifikuar rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 14 shkurtit.

Nga certifikimi i këtyre rezultateve, Vetëvendosje ka 50,28 përqind apo 438 mijë e 335 vota, PDK 148,285 vota apo 17%, LDK ka 110,985 apo 12,73%, ka bërë të ditur KQZ-ja, përcjell LAJME365.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka arritur ti marr 8 deputetë në legjislaturën e re të  Kuvendit tk Kosovës.

Më i votuari nga AAK-ja është kandidati për Kryeministër Ramush Haradinaj me 41.371 vota, i ndjekur nga vëllau i tijDaut Haradinaj me 13.769 vota.

Në pesëshën më të votuar gjenden edhe Besnik Tahiri me 7.816 vota, Bekë Berisha me 7.629 vota dhe Time Kadrijaj me 6790 vota./lajme365.com

Më posht e gjeni listën me 8 deputetët e ardhëshëm të AAK-së në Kuvendin e Kosovës: