Kosova në grup me Islandën, Sllovakinë dhe Luksemburgun

Në Mies të Zvicrës është hedhur shorti për Raundin e Parë të para-kualifikimeve për FIBA Kupën e Botës 2023.

Kosova do të jetë në Grupin B, së bashku me Islandën, Sllovakinë dhe Luksemburgun, transmeton Koha Ditore.

Takimet do të zhvillohen me sistem vajtje-ardhje, pra, Kosova do të luajë gjashtë ndeshje në grup.

Ndeshjet do të zhvillohen gjatë periudhës 17-25 shkurt 2020, 23 nëntor-1 dhjetor 2020 dhe 15-23 shkurt 2021. Dy Kombëtaret e para të grupit do të kualifikohen në Raundin e Dytë.