Kryeinfermierja e Infektivit: Çudi që njerëzit nuk besojnë. Tmerr të shohësh kur kërkojnë të ngopen me oksigjen dhe nuk munden

Situata nga pandemia e COVID-19 në Shqipëri vijon të paraqitet e vështirë teksavetëm në 24 orët e fundit janë shënuar 4 viktima dhe 117 të infektuar

Shqetësuese është situata e të shtruarve në spitalet COVID ku aktualisht janë të shtruar 123 paciente.

Kryeinfermierja e Spitalit Infektiv, Merita Sefa tha për Euronews Albania se situata në spitale paraqitet shumë e rëndë sa tashmë as stafi mjekësor nuk di më si ta shpjegojë.

Ajo rrëfeu momentet e dhimbshëm të ndarjes nga jeta të pacientëve që siç tha të duket e pabesueshme që nuk ja dalin dot përballë virusit duke parë moshën e tyre dhe nga ana tjetër shpreh çudinë me njerëz që ende nuk besojnë se ky virus është i vërtetë.

“Ky është një virus që ka tronditur botën, edhe ne. Më vjen çudi kur shoh lokalet plot me njerëz të çoroditur, nëpër markete. Duket e pabesueshme, që çdo ditë shohin të vdekur dhe ka njerëz që ende s’e besojnë. Unë u kam thënë të vijnë vetë në spital, të vishen si unë dhe të shohin çfarë po ndodh. Është tmerr të shohësh kur kërkojnë të ngopen me oksigjen dhe nuk mundesh”, u shpreh kryeinfermieria.

E pyetur nëse kishte menduar ndonjëherë gjatë kësaj periudhe të gjatë në frontin e parë me sëmundjen që të hiqte dorë, znj. Sefa u shpreh se nuk i kishte shkuar asnjëherë në mendje kjo gjë, ndërsa shtoi se ajo dhe kolegët e saj i janë futur kësaj gjeje dhe shpresojnë t’ia dalim me sukses deri në fund/en/