Ky është komandanti i ri i forcave të NATO-s në Kosovë

Gjeneral brigadieri i Ushtrisë amerikane Larry Henry është Shefi i ri i Shtabit të Forcës së NATO-s në Kosovë.

Kështu është bërë e ditur përmes një komunikate për medie, ku thuhet se ai mori përsipër detyrën nga Brigadieri Gjeneral Shawn A. Harris i Gardës Kombëtare të SHBA-së.

Ceremonia u zhvillua në shtabin e përgjithshëm të operacionit të drejtuar nga NATO në Kosovë dhe u kryesua nga Gjeneral Major Michele Risi, Komandanti XXIV i KFOR-it, me pjesëmarrjen e Ambasadorit Amerikan Philip S. Kosnett dhe të gjithë krerëve të KFOR-it dhe përfaqësuesve të lartë kombëtarë.

“Gjenerali Henry, një oficer me shumë përvojë i cili shërbeu në detyra të ndryshme operative, shprehu përkushtimin e tij për të vazhduar punën e shokut, paraardhësit të tij në fushën e misionit të KFOR-it për të kontribuar në një mjedis të qetë dhe të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjitha komunitetet në Kosovë, ndërsa mbështet procesi i dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës. Gjenerali Harris kujtoi arritjet operacionale të KFOR-it gjatë mandatit të tij 1-vjeçar, veçanërisht në përgjigjen ndaj kërcënimit të paparë të COVID19, dhe theksoi rëndësinë e ndërtimit të marrëdhënieve të forta dhe të qëndrueshme çdo ditë brenda KFOR-it dhe jashtë me Angazhimet e Liderëve kryesorë”, thuhet ndër të tjera në komunikatë.

Në fjalimin e tij të fundit, Gjeneral Risi përshëndeti ngrohtësisht Shefin e Shtabit të 19-të të KFOR-it dhe falënderoi gjeneralin Harris për udhëheqjen e tij të jashtëzakonshme dhe kontributin e madh në operacion, e arritur falë një prejardhjeje të gjerë që e përgatiti atë të drejtojë një staf të vërtetë shumëkombësh dhe të sigurojë gjykim të shëndoshë dhe këshilla të mira kur duheshin vendime të vështira. /Telegrafi/

Tags: