LAJMI FUNDIT: Shërohen 7 persona me COVID-19 në Shqipëri

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka njoftuar se sot në Shqipëri janë sheruar 7 persona nga Coronavirusi.

Ai përmes një njoftimi në Facebook e ka quajtur Lajm të mirë shërimin e këtyre personave.

 

Sipas statistikave nga Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri deri sot me (218,03,2020) janë testuar 1325  raste të dyshuara me COVID-19, prej tyre 197 raste janë të konfirmuara me këtë virus, 10 persona kanë vdekur dhe 33 pacientë janë shëruar.

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 28.03.2020

 

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 113 5
Fieri 21 1
Durrësi 11 1
Korça 12
Vlora 5 1
Elbasani 5
Lushnja 4 1
Kavaja 4 1
Shkodër 4
Lezhë 4
Kruja 3
Puka 3
Tropojë 3
Has 2
Rrogozhina 2
Berat 1
TOTAL 197 10

Në 24 orët e fundit janë testuar 79 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 11 raste të reja me COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë dy pacientë në spitalin Infektiv, një 67 vjecar nga Tirana dhe një 72-vjeçare nga Vlora dhe në total numri i presonave që kanë nderuar jetë nga COVID-19 deri tani është 10.