Lëshohet urdhër-arrest ndërkombëtar ndaj presidentit amerikan Donald Trump

Një prokuror iranian ka thënë që vendi i tij ka lëshuar urdhër-arrest ndërkombëtar të Interpolit për presidentin amerikan Donald Trump për rolin e tij në vrasjen e komandantit kryesor në fillim të këtij viti.

Prokurori nga Teherani, Ali Alqasimehr tha që urdhër-arresti ndërkombëtar përfshinte presidentin Trump dhe mbi 30 të tjerë që ishin të përfshirë në sulmin me dron që kishte ndodhur më 3 janar dhe që vrau gjeneralin Qassem Soleimani, shkruan Independent, përkthen Periskopi.

Soleimani shihej si njeriu i dytë më i pushtetshëm në Iran, dhe Trump ishte arsyetuar se këtë vrasje e kishte porositur pasi ky i fundit e kishte ndërmend të sulmonte interesat amerikane.

Më shumë informacione për rastin do të ofrojmë më vonë. /Periskopi