NATO sulmon caqet e Talibanit

Mediat afgane raportojnë për sulme të ajrore nga ana e forcave të NATO’s ndaj forcave Talibane në provincar Helmand, Nangarhar dhe Khost të Afganistanit. Bëhet e ditur se gjatë këtyre sulmeve janë vrarë së paku 17 militantë të Talibanit.

Lufta në Afganistan ka filluar në vitin 2011, shpejt pas sulmeve terroriste në SHBA, me qëllim të eliminimit të rrezikut nga Al Kaida dhe largimit nga pushteti të regjimit të Talibanit. Mbi 100 mijë njerëz janë vrarë që nga fillimi i luftës së Afganistan.