Në fillim të 2020-ës pritet vazhdimi i dialogut Kosovë-Serbi

Për 5 ditë bëhen 14 muaj që kur ndodhi takimi Thaçi-Vuçiq.

E kjo ishte hera e fundit që presidentët e Kosovës dhe Serbisë u përballen në kuadër të dialogut nën formatin e Bashkimit Evropian.

Nga 8 nëntori 2018, procesi i dialogut shkoi në ngrirje totale, njofton Klan Kosova.

Beogradi ashpërsoi fushatën kundër shtetësisë së Kosovës, derisa Prishtina vendosi tarifë doganore 100% për mallrat serbe.

Me hyrjen në vitin 2020 ka aktivizim të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për t’i kthyer në tavolinë palët drejt qëllimit për marrëveshje finale. / KlanKosova