Para finales, cili ekip sa Kupa i ka të fituara?

Para finales së Kupës së Kosovës në futboll, që luhet sonte në Fadil Vokrri të Prishtinës dhe takohen Feronikeli me Trepçën’89, kujtojmë të gjithë fituesit e deritashëm të Kupës së Kosovës.R

Me 5 Kupa të fituara Prishtina është lidere me trofeun, pas saj vinë Besa dhe Liria me nga tre të fituara, derisa dy kupa të fituara kanë Flamurtari dhe Feronikeli.

Të gjithë fituesit sipas viteve, mëposhtë:

1992 Trepça
1993 Flamurtari
1994 Prishtina
1995 Liria
1996 Flamurtari
1997 2 Korriku
1998 nuk është zhvilluar (gjendje lufte)
1999 nuk është zhvilluar (gjendje lufte)
2000 Gjilani
2001 Drita
2002 Besiana
2003 KEK
2004 Kosova (Prishtinë)
2005 Besa
2006 Prishtina
2007 Liria
2008 Vëllaznimi
2009 Hysi
2010 Liria
2011 Besa
2012 Trepça’89
2013 Prishtina
2014 Feronikeli
2015 Feronikeli
2016 Prishtina
2017 Besa
2018 Prishtina
2019 Feronikeli ose Trepça’89 (nga TopSporti.com)