Një person ka humbur jetën dhe 17 tjerë janë lënduar, në orët e para të mëngjesit të sotëm në një shpërthim që ka ndodhur në një restorant në Japoni, ku kishte pasur rrjedhje të gazit.

E nga shpërthimi i fuqishëm janë shembur muret dhe janë thyer dritaret e lokalit. Deri më tani nuk ka indikacioni se mund të jetë një incident i qëllimshëm, duke besuar se bëhet fjalë për rrjedhje gazi.

Deri më tani është gjetur i vdekur një person e 17 tjerë janë dërguar me urgjencë në spitalin më të afërt për tretman. Dy prej tyre raportohet se kanë pësuar lëndime të lehta.

Zona përreth restorantit është mbyllur për shkaqe sigurie, kurse banorët e shtëpive të dëmtuara nga shpërthimi janë evakuuar nga policia japoneze. /Telegrafi/