Një gropë gjigante është hapur në Ponticelli (Napoli) në parkingun e spitalit Del Mare.

Por për fat të mirë, nuk kishte ndonjë të lënduar, pavarësisht nga fakti se, siç është e qartë nga një cicërimë nga zjarrfikësit, disa makina do të ishin përplasur në kraterin e formuar.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një shpërthim ka shkaktuar gropën e madhe rreth pesëdhjetë metra të gjerë në mëngjesin e hershëm.

Shembja u shoqërua nga një ulërimë që trembi stafin, pacientët dhe banorët në zonë dhe shkaktoi frikën e një shpërthimi.

Nga hetimet fillestare duket se humbja e oksigjenit nga tubat themelorë mund të ketë shkaktuar “shpërthimin”.

Si masë paraprake, pacientët në spitalin për rastet me COVID-19 u evakuuan.

Evakuimi dhe mbyllja e përkohshme u vendos “për shkak të pamundësisë së garantimit të ujit të nxehtë dhe energjisë elektrike”.

Sa i përket shkaqeve, autoritetet specifikojnë se “për momentin nuk ka asnjë element që të çon të mendosh për një veprim dashakeqës”. /Telegrafi/