Shtëpia e Bardhë thotë se Garda Kombëtare është në rrugë

Shtëpia e Bardhë tha se trupat e Gardës Kombëtare janë rrugës për në Kapitol, pasi ndërtesa u thye nga një turmë mbështetësish Trump.

Kayleigh McEnany, sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë, tha në një cicërimë, “Në drejtim të Presidentit @ realDonaldTrump, Garda Kombëtare është në rrugë së bashku me shërbimet e tjera mbrojtëse federale”.

Ajo shtoi, “Ne përsërisim thirrjen e Presidentit Trump kundër dhunës dhe për të qëndruar paqësor.”

Sigurisht, duket e çuditshme të kërkosh nga mbështetësit e presidentit të “qëndrojnë” të qetë, kur disa prej tyre tashmë janë përfshirë në dhunë. Sipas raporteve, një grua është në gjendje kritike pasi u qëllua në territorin e Kapitolit. raporton The Guardian, percjell Lajme365