Studenti zbulon një planet gjatë ditës së tretë të praktikës në NASA

Një i ri nga New York po mbush titujt e gazetave me punën e tij, pasi zbuloi një planet të ri në ditën e tretë të stazhit të tij në NASA.

Wolf Cukier, 17-vjeç, po përdorte teleskopin hapësinor të NASA-s TESS kur ai vuri re planetin që rrotullohej në më shumë se 1.300 vjet dritë nga Toka.

Planeti, i cili ishte emëruar TOI 1338b, është pothuajse shtatë herë më i madh se Toka – diku midis madhësisë së Saturnit dhe Neptunit.

Cukier – një i moshuar i shkollës së mesme – është një tifoz i madh i Star Wars dhe i tha CNBC se planeti është disi si ai nga seritë fantastike sci-fi.

“Tre ditë në praktikën time dhe pashë një sinjal. Në fillim mendova se ishte një eklips yjor, por doli të ishte një planet”, ‘tha ai për CNBC.

Cukier është në vitin e tij të lartë të shkollës së mesme, dhe aktualisht po aplikon për kolegj. /Telegrafi/