Von der Leyen: Metodologjia e re i hap rrugë negociatave me Tiranën e Shkupin

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen me anë të një deklarate para takimit jo formal mes krerëve të vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe BE, është shprehur se metodologjia e re që është ndërtuar për zgjerimin e Bashkimit Evropian i hap rrugë negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut para Samitit të majit në Zagreb.

”Sonte, siç e dini kishim prioritet Ballkanin Perëndimor në Komision dhe e dini që është në interesin e përbashkët ta kemi sa më afër Bashkimit Europian Ballkanin Perëndimor. E dini që kemi rishikuar metodologjinë tonë dhe pas rishikimit kjo metodologji duhet të krijojë dhe rifitojë besimin e ndërsjelltë te procesi sepse përshpejton ‘status quo-n’ e reformave dhe nga ana tjetër krijon prespektivë të besueshme për Ballkanin Perëndimor që t’i bashkohen në të ardhmen BE-së. Gjithashtu i hap rrugën Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për të nisur negociatat për anëtarësim në BE mundësisht para Samitit të Zagrebit. Në lidhje me samitin po përgatisim një paketë investimesh nga Komisioni dhe shpresojmë që Këshilli të japë dritën jeshile në këtë aspekt.” tha Von der Leyen.

Presidentja e Komisionit Europian, është ndalur edhe tek Konferenca e Donatorëve për tërmetin në Shqipëri duke thënë që BE ka si qëllim që të ngrejë fonde për fazën e rindërtimti.

“Nesër do të mbahet Konferenca e donatorëve për Shqipërinë me qëllim që të ngremë fonde për rindërtimin pas tërmetit të rëndë që ka goditur Shqipërinë. Faleminderit”- tha Ursula von der Leyen. / TCH