Vuçiq: Deri në vitin 2022 s’e njohim Kosovën, s’e di çka duhet të ndodhë që kjo të ndryshojë

Aleksandar Vuçiq ka thënë se derisa ai të jetë president i Serbisë, deri në zgjedhjet e vitit 2022, nuk do të ketë njohje të Kosovës dhe se ky qëndrim nuk do të ndryshojë.

“Unë nuk e di se çfarë duhet të ndodhë për të ndryshuar kjo. Ne bëmë më të mirën. Ndoqëm një politikë të zgjuar, e shpëtuam Serbinë nga konflikti, nuk shpëtuam heroikisht jetën e atyre që duan të qëndrojnë në Kosovë. Ne kemi investuar në mbijetesën e tyre, pa rrezikuar paqen. Unë njoh mijëra njerëz që mezi presin ndonjë konflikt të ri dhe do të gjenin arsye të panumërta pse do ta donin atë. Dhe nëse ata do të pyeteshin nëse vëllai ose fëmija i tyre do të ktheheshin në arkivol nesër, atëherë do të ishte ndryshe”, i tha ai “Vecernje Novosti” të Beogradit, transmeton Gazeta Express.

Ai tha se Serbia u kujdes që të mos hyjë në konflikt me gjithë botën për shkak të politikës karshi Kosovës.

“Ne ndoqëm një politikë të vështirë, politikën serbe, mbrojtëm interesat kombëtare dhe u kujdesëm që të mos hynim në një konflikt me të gjithë botën dhe të mos kishim ndonjë konflikt të armatosur. Jo sepse jemi më të dobët, por sepse nuk është e nevojshme. Serbia ka nevojë për zhvillim”, tha Vuçiq.

Presidenti i Serbisë thotë se “është e vështirë të flasësh me shqiptarët”.

“E tëra që shihni është një fushatë në baza ditore kundër serbëve, Serbisë dhe presidentit të saj. Serbët do të ishin mirë nëse do ta njihnin pavarësinë e Kosovës, dhe vetëm një ditë më vonë filluan kërkesat për dëmet e luftës, dy ditë më vonë do të ishte kërkesa tjetër: pranoni që keni kryer gjenocid. Dhe pastaj e shihni se jeni duke biseduar me njerëz që nuk duan t’ju bindin se ne mund të bëjmë diçka së bashku”, tha Vuçiq.

Të gjitha bisedat e palës kosovare, theksoi ai, vijnë deri në “njohje të ndërsjellë”.

“Unë u thashë atyre 100 herë se nuk isha i interesuar për këtë”, tha Vuçiq.

“Çfarë fitoi Serbia nga kjo? Duhet të ketë një ndryshim të vetëdijes në udhëheqjen e tyre, ashtu si presioni nga Bashkimi Evropian që është i nevojshëm për të përmbushur atë që është nënshkruar edhe pse BE-ja është garantuesi”, tha Vuçiq. /Express/